کالیبره کردن تلویزیون چه تاثیری بر کیفیت آن دارد و چگونه انجام می شود ؟

Calibrate-Your-Tv-lg

Calibrate-Your-Tv-lg


کالیبره کردن تلویزیون چه تاثیری بر کیفیت آن دارد و چگونه انجام می شود ؟

اگر برای کامل کردن وسائل اتاق پذیرایی تلویزیون اچ‌ دی خریده‌اید و می‌خواهید کیفیت تصویر آن را تنظیم کنید یا اینکه قصد دارید کیفیت تصویر تلویزیون فعلی خود را بالا ببرید ، اولین کار کالیبره کردن تلویزیون است . تلویزیونی که به خوبی کالیبره نشده باشد ، کیفیت تصویر خوبی نخواهد داشت و از تماشای آن آنطور که باید و شاید لذت نخواهید برد. می‌توانید از فردی متخصص درخواست کنید که تلویزیون را برایتان کالیبره کند که البته این کار چندان مقرون به صرفه نیست. به جای اینکار می‌توانید خودتان با دنبال کردن مراحل ساده زیر کالیبره کردن تلویزیون را به سرعت و به طور مطلوب یاد بگیرید.

۱. تلویزیون را به تنظیمات کارخانه (factory settings) برگردانید. تنظیمات کارخانه همان تنظیماتی است که موقع خرید تلویزیون روی آن وجود دارد. تنظیمات کارخانه تلویزیون برای استفاده دائمی به درد نمی‌خورد، چون این تنظیمات برای محیط فروشگاه انجام شده است و شدت نور بالایی دارد ، اما برای شروع کار بهتر است قبل از کالیبره کردن تلویزیون برای محیط مورد نظر خود ، تلویزیون را به تنظیمات کارخانه برگردانید.

۲. تنظیم خودکار تصویر (dynamicdisplay) را خاموش کنید. برخی تلویزیون ‌ها مجهز به سنسور محیطی هستند. این سنسور رنگ و نور تصویر را با توجه به محیط به طور خودکار تنظیم می‌کند. متأسفانه این سنسورها تصاویری پررنگ و پرنور به ما می‌دهند. پس بهتر است آنها را خاموش کنید.

3. شدت نور (brightness) را تنظیم کنید. با تنظیمات روشنایی در حقیقت شدت نور را کنترل نمی‌کنید، بلکه میزان تاریکی را تنظیم می‌کنید. وقتی روشنایی تلویزیون را زیاد می‌کنید، در واقع تاریکی آن را کم می‌کنید. شدت نور را طوری تنظیم کنید که چشمان‌تان با آن احساس راحتی کند.


اگر می خواهید بیشتر در مورد تنظیمات رنگ تلویزیون سامسونگ بدانید این مقاله را مطالعه کنید :

تنظیمات رنگ تلویزیون سامسونگ برای بهبود کیفیت تصویر


۴. کنتراست (contrast) تصویر را تنظیم کنید.تنظیمات کنتراست در حقیقت نسبت کنتراست تلویزیون و تصویر را کنترل نمی‌کند، بلکه میزان روشنایی رنگ سفید را کنترل می کند. میزان کنتراست را جوری تنظیم کنید که بتوانید رنگ ‌های سیاه تاریک ، سیاه روشن ، سفید تاریک و سفید روشن را از هم تشخیص دهید.

5. میزان وضوح تصویر (sharpness) را تنظیم کنید . این تنظیمات اطلاعات موجود در تصویر را بالاتر می‌برد و تصویری واضح‌ تر به شما می‌دهد. همیشه این سوال پیش می آید که چرا باید وضوح تلویزیون را کم کنیم؟ در پاسخ باید گفت اگر تلویزیون شما از نوع اچ دی است ، به احتمال زیاد نیازی به افزایش وضوح تصویر نخواهید داشت و می‌توانید میزان وضوح را کم کنید. اگر تلویزیون از نوع اچ دی نیست می‌توانید با تنظیمات وضوح، کیفیت تصویر آن را بالا ببرید.

۶. به تنظیمات سایه رنگ (tint) کاری نداشته باشید. تنظیمات کارخانه‌ای اغلب تلویزیون‌ها در این بخش تنظیمات درستی است و به احتمال زیاد در حالت ایده‌آل خود قرار دارد.

نکته:

• اگر تلویزیون شما امکان ذخیره تنظیمات در قالب پروفایل را دارد ، برای ورودی‌ های مختلف تنظیمات مختلفی را ذخیره کنید. برای مثال کیفیت تصویر دی‌وی‌دی پلیر با کیفیت تصویر آنتن متفاوت است و باید برای هر کدام تنظیمات متفاوتی را انجام دهید. پس بهتر است برای استفاده بهینه از کیفیت تصویر، تلویزیون خود را برای ورودی‌ های مختلف کالیبره کنید.

• تلویزیون خود را حداقل سالی یکبار کالیبره کنید. کیفیت رنگ و نور تلویزیون با گذشت زمان کاهش می‌‌یابد. به همین دلیل باید به صورت سالیانه کالیبره شود.

• در صورتی که امکان ذخیره تنظیمات در قالب پروفایل وجود دارد ، دو پروفایل ، یکی برای روز و یکی برای شب، روی تلویزیون خود ذخیره کنید. اگر اتاقی که تلویزیون در آن قرار دارد دارای پنجره است ، نور و روشنایی روز روی کیفیت تصویر اثر خواهد گذاشت. تلویزیون در طول روز به تصویر روشن‌تر و در طول شب به تصویر تاریک‌تری نیاز دارد.

مرکز تعمیر تخصصی تلویزیون در اصفهان با ارائه خدماتی مانند تعمیر تلویزیون سامسونگ در اصفهان ، تعمیر تلویزیون پاناسونیک در اصفهان در خدمت شما همشهریان عزیز است جهت ارتباط بیشتر با ما تماس بگیرید .

محصول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *