تلویزیون CRT - تلویزیون قدیمی

تلویزیون CRT - تلویزیون قدیمی - اصفهان تی وی سرویس


تلویزیون قدیمی، از مهم ترین ابزارهای سرگرمی در زمان گذشته های بوده است. موضوع این مقاله در مورد تلویزیون قدیمی و آموزش تعمیر به بیان ساده است. البته باید در نظر داشت که پروسه تعمیر تلویزیون نیاز به دانش و تجربه کاری بالایی دارد. این مطالب و موارد را در یک مقاله نمی ‌توان آموزش داد. در این مطلب نمایندگی تعمیرات تلویزیون ال جی در شاهین شهر قصد دارد برخی از نکات مهم را یادآور شود. نکات گفته شده در اصفهان تی وی سرویس ممکن است در مواجهه با ایرادهای مختلف به کاربران کمک کند. با این حال بعضی نکات آموزشی در مورد تلویزیون قدیمی ممکن است برای افراد غیر متخصص خطر آفرین باشد.

پیش نیاز تعمیر تلویزیون قدیمی، عیب یابی دقیق و صحیح آن است. وقتی با مشکلی در تلویزیون روبرو می‌ شویم ابتدا باید ابعاد مختلف ایراد و ویژگی ‌های تلویزیون را شناسایی کنیم. در این حالت می‌ توان راه حل درست تعمیر تلویزیون قدیمی را پیدا کنیم. برای شروع عیب یابی تلویزیون قدیمی ابتدا مدل تلویزیون را باید مشخص کرد. سپس به سراغ مشکل رفته و باید به درستی آن را تجزیه و تحلیل کرد. سعی کنید مراحل کارکرد تلویزیون را در نظر بگیرید تا بهتر بتوانید قطعات معیوب را شناسایی کنید. نمایندگی تعمیرات تلویزیون ال جی در شاهین شهر می تواند اطلاعات مورد نیاز را به کاربران ارائه دهد.

نویسنده محمد امین میرزایی
تاریخ 5 شهریور
موضوع مقاله چگونگی تعمیر تلویزیون قدیمی و اطلاعات مورد نیاز آن
مشکلات رایج برای تلویزیون قدیمی سوختن فیوز – روشن نشدن – مشکلات صفحه نمایش و …

فهرست تصاویر

تلویزیون های قدیمی 1 سوختن لامپ تلویزیون

تلویزیون های قدیمی 2 سوختن فیوز تلویزیون

تلویزیون های قدیمی 3 خطوط افقی سفید یا رنگی در تصویر

آموزش و راهنمایی های ساده برای تعمیرات تلویزیون قدیمی

در ادامه این مطلب نکاتی که ممکن است به تعمیر سریع و ارزان تلویزیون قدیمی منجر شود را بیان می­‌کنیم. ممکن است به عنوان کاربر با مشکلی برای تلویزیون قدیمی خود مواجه شده باشید. در این مواقع می توانید به نمایندگی تعمیرات تلویزیون ال جی در شاهین شهر مراجعه کنید. با مطرح کردن مشکل خود، می توانید در بخش سوالات جواب آن را از متخصصین esfahantvservice دریافت کنید. در ادامه برخی از ایرادات که احتمال دارد در تلویزیون قدیمی با آن برخورد کنید گفته می شود.

بیشتر بخوانید  کاربرد اجزای تلویزیون led

مورد اول: روشن نشدن تلویزیون قدیمی و مشکلات احتمالی

روشن نشدن تلویزیون از مشکلات رایج در تلویزیون قدیمی است که ممکن است کاربران با آن مواجه شده باشند. مثلا کاربران می خواهند تلویزیون را مثل روزهای قبل روشن کنند اما روشن نمی ‌شود! در این حالت نمی توانیم متوجه شویم که برق آن قطع شده یا کلید پاور آن خراب شده است؟! حتی ممکن است تصور شود که کنترل تلویزیون عملکرد درستی ندارد یا باتری آن تمام شده است. اولین کاری که باید انجام شود این است که به لامپ پاور تلویزیون دقت شود. باید دید که آیا لامپ روشن است یا خیر؟!

لامپ سوخته صفحه نمایش - تلویزیون قدیمی

لامپ سوخته صفحه نمایش – تلویزیون قدیمی – اصفهان تی وی سرویس

تلویزیون های قدیمی 1 سوختن لامپ تلویزیون

تلویزیون به برق زده می ­شود و با دکمه پاور روی دستگاه روشن می‌ کنیم. باید چراغ پاور تلویزیون یا همان لامپ استندبای که معمولا قرمز است، روشن شود. این لامپ معمولا با رنگ ثابت قرمز روشن می‌ شود که نشان دهنده قرار گرفتن تلویزیون در حالت استندبای است. در این حالت مطمئن هستیم که برق وارد تلویزیون شده است. یعنی اتصالات برق مثل سیم برق و پریز و دو شاخه و قطعات مرتبط با آن ها سالم هستند. اصفهان تی وی سرویس در زمینه تعمیرات تلویزیون قدیمی به کاربران کمک می کند.

ممکن است با اتصال کابل برق به پریز و زدن کلید پاور تلویزیون، لامپ پاور روشن نشود. باید مسیر قبل آن مانند پریز برق، دوشاخه، سیم رابط و بقیه موارد را تا کلید پاور تلویزیون بررسی شود. باید دقت کنید که بخش اتصالات ضعیف از مشکلات مهم است. اتصال غیر استاندارد، در هنگام عبور جریان برق باعث تولید گرمای اضافی می‌‍ شود. برای مشاهده این اتفاق می‌ توان در بسیاری از دوشاخه‌ های و پریزها که گرم و داغ شده‌اند ببینید. معمولا تلویزیون قدیمی بیشتر دچا این مشکل می شوند.

مشکل بعدی: سوختن فیوز ورودی برای برد پاور تلویزیون

سوختن فیوز ورودی تلویزیون از دیگر مشکلات مربوط به تلویزیون است. ممکن است یکی از ایرادات روشن نشدن تلویزیون مربوط به آن باشد. معمولا در ورودی برق تلویزیون قدیمی از فیوزهایی با جنس شیشه استفاده می شود. این فیوزها براساس 2 پارامتر، مقدار جریان مدار و ولتاژ انتخاب می شوند. معمولا مقدار ولتاژ ۲۵۰ ولت که ولتاژ برق ایران است، انتخاب می ‌شوند. عموما مقدار جریان مورد نیاز مدار حساب می شود و آن را در مقدار ۱/۴ ضرب می ‌کنند. عددی به دست می آید، مقدار جریان فیوز را مشخص می کند. esfahantvservice در این زمینه به شما کمک می کند.

بیشتر بخوانید  دلایل اصلی مشکل خرابی منبع تغذیه تلویزیون + 3 روش تعمیر آن

فیوز سوخته - تلویزیون قدیمی

فیوز سوخته – تلویزیون قدیمی – اصفهان تی وی سرویس

تلویزیون های قدیمی 2 سوختن فیوز تلویزیون

باید در نظر داشت که تقریبا هیچ فیوزی بدون دلیل نمی سوزد. حتما یا اضافه جریان داشته یا این که مشکل دیگری مانند وارد شدن ضربه پیش آمده است. مثلا ممکن است در مسیر فیوز قطعاتی خراب شده باشند که باعث ایجاد بار اضافه و مشکل شده‌اند. با توجه به نکات گفته شده، جایگزینی فیوز سوخته با سالم بدون بررسی مدار اشتباه است. اگر با فیوز سوخته مواجه شدید باید مدار بعد از فیوز، از نظر اتصال کوتاه بررسی شود. برای تلویزیون قدیمی حتما باید به جریان برق توجه شود.

عموما کاربران ابزار تست و عیب یابی دستگاه را ندارند. ایمن ‌ترین و مطمئن ترین کار این است که فیوز سوخته را دقیقا با مقدار خودش جایگزین کنید. اگر عیب یابی درست انجام نشود و ایراد در بخش پاور تلویزیون بود فیوز مجددا می ‌سوزد. اگر مقدار فیوز بیشتر باشد شاید نسوزد اما با عبور جریان برق باعث خرابی بیشتر در قطعات تلویزیون می شود. مشخصات اصلی یک فیوز که باید به آن توجه شود، ولتاژ و مقدار جریان بر حسب آمپر است. اصفهان تی وی سرویس می تواند به کاربران در مورد مشکلات تلویزیون قدیمی کمک و راهنمایی کند.

پیدا شدن خطوط افقی نورانی در انواع تلویزیون قدیمی

ایجاد خط نورانی در تلویزیون قدیمی به معنای از کار افتادن طبقه عمودی یا ورتیکال است. طبقه عمودی در تلویزیون CRT وظیفه باز کردن خط ایجاد شده در طبقه هوریزنتال و تبدیل به تصویر را دارد. همانطور که می‌دانید برای تشکیل تصویر در تلویزیون CRT در ابتدا یک نقطه ایجاد می‌‌شود. قسمت هوریزنتال این نقطه را به خط تبدیل می‌کند. سپس طبقه ورتیکال خط ایجاد شده را باز کرده و آن را به تصویر تبدیل می‌‌کند. با توجه به توضیحات گفته شده هر ایرادی که در بخش ارتفاع تصویر ایجاد شود باید علتش را در قسمت ورتیکال پیدا کرد. esfahantvservice در ادامه به برخی از ایرادهایی که به دلیل خرابی در طبقه ورتیکال تلویزیون CRT ایجاد می­شود اشاره می­‌کند:

  • جمع شدن تصویر از قسمت بالا و یا پایین تصویر
  • ایجاد خطوط افقی سفید یا رنگی در بالای تصویر
  • تبدیل تصویر خطی پررنگ افقی در وسط تصویر
بیشتر بخوانید  5 نکته مهم پیدا کردن تعمیرکار حرفه‌ای برای تلویزیون که باید بدانید

ایجاد خطوطی در تصویر - تلویزیون قدیمی

ایجاد خطوطی در تصویر – تلویزیون قدیمی – اصفهان تی وی سرویس

تلویزیون های قدیمی 3 خطوط افقی سفید یا رنگی در تصویر

بررسی علل کار نکردن صحیح کنترل در تلویزیون قدیمی

معمولا دکمه ‌هایی روی تلویزیون قدیمی هستند به دلیل عمر بالایی که دارند عملکرد صحیحی ندارند. همین موضوع استفاده و کار کردن با این مدل تلویزیون ها را اذیت کننده می کند. اما علت اصلی کار نکردن کنترل تلویزیون قدیمی چه چیزی می تواند باشد و چگونه می‌توان آن را تعمیر کرد!؟ معمولا ۲ ایراد اساسی برای یک کنترل تلویزیون ممکن است ایجاد شود که عبارتند از:

  • از کار افتادن کامل کنترل
  • کار نکردن بعضی از کلیدهای کنترل

اگر کنترل تلویزیون کامل از کار افتاد، برای اولین قدم می‌ توان کنترل را از نظر تولید سیگنال امتحان کرد. برای آزمایش کنترل تلویزیون می ‌توان از دوربین گوشی موبایل یا هر دوربین دیجیتالی کمک گرفت. اگر با تعویض باطری هم مشکل حل نشد، می ‌توان نتیجه گرفت که ریموت کنترل خراب است.

نتیجه گیری در مورد تعمیر مشکلات مختلف تلویزیون قدیمی

مهمترین نکته در تعمیر تلویزیون قدیمی یا CRT عیب یابی داخلی در تلویزیون است. با سیستم عیب یاب وقتی یکی از قطعات داخلی تلویزیون معیوب می‌ شود می توان قطعه را پیدا کرد. با چشمک زدن چراغ جلوی تلویزیون، نوع ایراد و خرابی و قطعه دارای مشکل مشخص می ‌شود. در واقع چشمک زدن لامپ پاور تلویزیون تعدادی ثابت است که تکرار می ‌شود. با این کار به ما می ‌گوید که کدام بخش از قطعات تلویزیون معیوب شده است.

مثلا در نظر بگیرید که سوختن ترانزیستور خروجی ولتاژ بالا یکی از ایرادهای پرتکرار در بین تلویزیون قدیمی است. عموما وقتی این ترانزیستور دچار سوختگی می شود، تلویزیون نمی تواند روشن شود. اما در تلویزیون CRT وقتی این قطعه می‌سوزد لامپ پاور تلویزیون 2 بار روشن و خاموش می‌شود. سپس 2 ثانیه مکث می کند و این کار تا زمانی که تلویزیون را از برق بکشیم ادامه پیدا می‌کند. پس حتما باید توسط خودمان یا کارشناسان و متخصصین تعمیرات انجام شود.

سوالات متداول و رایج در مورد عیب یابی و تعمیر تلویزیون قدیمی

  • هزینه تعمیر تلویزیون قدیمی به چه صورت است؟

با توجه به اینکه علت ایراد و قطعه معیوب مشخص نیست، تعرفه خدمات را نمی توان دقیق اعلام کرد.

  • چرا باید سریعا اقدام به تعمیر کنیم؟

چون در صورت بی توجهی، مشکل پیش آمده می تواند گسترش پیدا کند. حتی به قطعات دیگر هم آسیب بزند.

  • آیا حتما باید تلویزیون نسل جدید داشته باشیم و تلویزیون قدیمی خود را تعویض کنیم؟

خیر، تا زمانی که تلویزیون شما دچار مشکل نشده باشد نیاز به تعویض نیست. اما اگر تعمیر مشکلی که به وجود آمد از لحاظ اقتصادی به صرفه نبود، باید تلویزیون جدید بخرید.

نمایندگی تعمیرات تلویزیون ال جی در شاهین شهر

1 Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *