تفاوت تلویزیون های LED و LCD

led-vs-led-tv-sm-min

led-vs-led-tv-sm-min


تفاوت تلویزیون های LED و LCD

با وجود تفاوت در مخفف های LED و LCD –تلویزیون ال ای دی فقط یک نوع خاص از تلویزیون ال سی دی است . پس بهتر است بگوییم “تلویزیون ال سی دی با لامپ ال ای دی است ” . بنابراین برای استفاده این نام در مکالمه های روزمره لفظ مناسبی نیست . مردم معمولا فقط از آنها به عنوان تلویزیون های ال ای دی استفاده می کنند . تلویزیون های ال ای دی از صفحه نمایش کریستالی مایع (LCD) برای کنترل محل نمایش نوردر صفحه شما استفاده می کند. این پنل ها به طور معمول از دو ورق ماده پلاریزه کننده تشکیل شده است و محلول کریستالی مایع بین انها وجود دارد. هنگامی که یک جریان الکترونیکی از مایع عبور می کند باعث می شود که کریستال ها تراز شوند و به طوری که نور بتواند ازان عبور کند .مانند یک دیافراگم یا پرده نمایش عمل می کند که اجازه می دهد نور از ان عبور کند یا آن را مسدود کند.

از آنجا که تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی هر دو مبتنی بر فناوری ال سی دی هستند احتمالا تعجب می کنید پس تفاوت کجاست؟

تلویزیون های ال سی دی قدیمی تر ، از لامپ های سرد فلورسنت هستند که روشنایی را تامین می کنند در حالی که تلویزیون های ال ای دی برای روشنایی صفحه نمایش از دیود های کوچکتر و کار آمدتر استفاده می کنند. از آنجا که این فناوری بهتر است همه تلویزیون ها ال سی دی از لامپ های ال ای دی استفاده کنند و به صورت محاوره ای به عنوان تلویزیون های ال ای دی در نظر گرفته می شوند.

نور پس زمینه (Backlighting)

سه شکل اصلی روشنایی وجود دارد که در تلویزیون های ال سی دی مورد استفاده قرار گرفته است:

نور پس زمینه CCFL-نور پردازی با لامپ های تمام عیار و روشنایی لبه ال ای دی- هریک از این فناوری ها روشنایی از جهات مهم با یکدیگر متفاوت است ، بیاید هر کدام را توضیح دهیم.

نور پس زمینه CCFL

این نوع نور نوعی فناوری قدیمی و منسوخ شده است که در آن مجموع ای از CCFLها در داخل تلویزیون درپشت صفحه نمایش ال سی دی قرار دارند .لامپ های کریستالی را به طور مساوی روشن می کنند .این لامپ تصویر بر روی نسبت کنتراست تلویزیون نیز تاثیرگذار است به این معنی که تمام مناطق تصویر دارای سطح روشنایی مشابهی خواهد بود.و برخی جنبه های کیفیت تصویر را تحت تاثیر قرار می دهد که در ادامه با جزییات بیشتری مورد بحث قرار می دهیم . از آنجا که CCFLها از آرایه های ال ای دی بزرگتر هستند تلویزیون های ال سی دی CCFLدار ضخیم تر از تلویزیون های ال ای دی دارای با نور پس زمینه ال ای دی هستند.

بیشتر بخوانید  تعمیرات تلویزیون ال جی در اصفهان +4 تعویض و تعمیر تلویزیون

نورپردازی تمام عیار (Full-array backlighting)

نور پس زمینه با نور کامل CCFL های منسوخ شده را برای مجموعه ای از LEDها که در پشت صفحه LCD قرار دارد تغییر می دهد و شامل مناطقی تاریک یا روشن و کمرنگ است .تلویزیون هایی که از نورپردازی LEDبا وضوح کامل استفاده می کنند از تلویزیون های LED سطح بالا هستندو با روشنایی دقیق تر وحتی روشن تر می توانند کیفیت تصویری بهتری نسبت به تلویزیون های LCD CCLF ایجاد کنند که با این وجود راندمان بالاتری نسبت به بقیه تلویزیون ها دارد.

روشنایی لبه (Edge lighting)

شکل دیگر نور صفحه نمایش LCD روشنایی لبه LED است .همانطور که از این نام پیدا است تلویزیون های دارای لبه لامپ های LED در امتداد لبه های یک صفحه هستند.چندین تنظیمات مختلف از جمله LED های موجود در پایین LED های بالا و پایین LED های سمت چپ وراست و در هر چهار لبه وجود دارد .این تنظیمات مختلف منجر به اختلاف در کیفیت تصویر می شود اما هنوز هم قابلیت روشنایی کلی فراتر از چیزی است که تلویزیون های LCD CCFL می توانستند به دست آورند.درحالی که در مقایسه با نمایشگرها نور پس زمینه کامل یا مستقیم اشکالاتی در روشنایی لبه به وجود می آورد اما در نتیجه نور پردازی لبه به تولیدکنندگان این امکان را می دهد تا تلویزیون های باریک تری تولیدکنندگان تلویزیون که هزینه تولید آن کمتر باشد.

منظور از منبع نور چیست؟

کم نوری ویزگی تلویزیون های LCD و LED است که در آن منبع نور LED در پشت LCD کم رنگ و روشن می شود تا مطابق آنچه مورد نیاز تصویر است باشد. ال سی دی ها نمی توانند به طور کامل از عبور نور حتی در صحنه های تاریک جلوگیری کنند. بنابراین کم رنگ شدن منبع نور به خود در ایجاد رنگ های سیاه عمیق تر و کنتراست چشمگیرتر در تصویر کمک می کند، هنگامی که قسمت خاصی از تصویر تاریک باشد این امر با کمرنگ کردنLED ها انجام می شود.

تلويزيون هاي LCD از نزديك با كيفيت نمايشگرهاي قديمي پلاسما (RIP) و نمايشگر هاي مدرن او ال ای دی و ال ای دی مطابقت دارند كه از لحاظ ماهيت سطح كنتراست بهتري دارند كاري كه تلويزيون هايLCD CCFL نمي توانستند انجام دهند.كيفيت نور اصلي بسته به نوع نور پردازي LCDكه شما استفاده مي كنيد ،تعداد مناطق مختلف نور پس زمينه بكار رفته و كيفيت پردازش متفاوت است دراينجا مروري بر چگونگي موثر بودن كاهش نور اصلي در هر نوع تلويزيون LCD ارائه شده است.

بیشتر بخوانید  تعمیرات تلویزیون ال جی در اصفهان 8^شرکت اصفهان تی وی سرویس!

نور پردازي كاملا مستقيم و نور پردازي از منبع اصلي

تلوزيون هايي كه داراي نور پس زمينه كامل هستند داراي دقيق ترين نور از منبع اصلي هستند و بنابراين تمايل به ارائه بهتر كنتراست را دارند .از انجا كه LED ها در كل صفحه LCD قرار دارد ، مناطق به طور كلي با ظرافت بيشتري نسبت به تلويزيون هاي لبه روشن ساخته مي شوند و روشنايي تمايل به يكنواخت تر بودن در كل صفحه دارد.تلويزيون هاي سري P وسري M نمونه بسيار خوبي از مدل هاي نسبتا مقرون به صرفه هستند كه از نور پردازي چند منطقه اي و كامل با نور منبع اصلي استفاده مي كنند.در بعضی مواقع خرابی های ال ای دی و ال سی دی ناشی از فشار بیش از حد است که این بر روی کیفیت تصویر تلویزیون تاثیر می گذارد

كاهش نور مستقيم منبع اصلي هما ن كاهش نور فقط با LED هاي كمتر است .شايان ذكر است كه بسياري از توليد كنندگان تاري مستقيم از منبع اصلي را از كمرنگ شدن كامل به عنوان دو شكل، جدا نمي كنند. ما هنوز احساس مي كنيم كه بايد به اين تفاوت ها توجه كنيم لامپ ها با فاصله كمتر از دقت وقوام يكساني با صفحه نمايش كامل برخوردار نخواهد بود.

روشنايي لبه

از انجا كه روشنايي هاي لبه از LEDهاي مستقر در لبه يا لبه هاي صفحه استفاده مي كنند تا نور را در پشت صفحه LCDنشان دهد برخلاف اينكه مستقيما از پشت آن بدست بيايد ميتواند منجر به ساخت پيكسل هاي بسيار ظريف در داخل يا اطراف آن شود به همين ترتيب كم رنگي موضعي تلويزيون هاي داراي لبه در بعضي مواقع در مقايسه با تلويزيون هاي LEDتمام روشن ممكن است باعث ايجاد برخي از مشكلات در مناطق تاريك صفحه شود. ممکن است برای همه این سوال پیش بیاید که روشن گذاشتن تلویزیون باکیفیت تصویردر ارتباط است .همچنين لازم به ذكر است كه همه تلويزيون هاي داراي لامپ LED داراي نور منبع اصلي نيستند .به همين دليل نامرتب ديدن نوارهاي درخشان نور در لبه هاي يك تلويزيون و روشنايي كمتر در مركز صفحه غير معمول نيست.

نور پس زمينه CCFL

از آنجا كه تلويزيون هاي داراي نور پس زمينه CCFL از LED استفاده نمي كنند ،مدل هايي با اين سبك، از روشنايي و توانايي نمايش نور كم رنگ را ندارد در عوض ، پنل هاي LCD LEDبه طور مداوم و يكنواخت روشن مي شود و اين تفاوت قابل ملاحظه اي در كيفيت تصوير در مقايسه با اين نوع تلويزيون ها ايجاد مي كند .اين امر به ويژه در صحنه هايي با كنتراست زياد قابل توجه است،زيرا قسمت هاي تاريك تصوير ممكن است خيلي روشن يا تميز به نظر برسد .هنگام تماشا در يك اتاق روشن ؛ممکن است این تفاوت خیلی به چشم نیاد اما در يك اتاق تاريك به راحتي مي توان تفاوت را احساس كرد.

بیشتر بخوانید  5 مورد از مزیت های تلویزیون سونی و علت محبوبیت این برند

OLEDدر مقابل QLED

قبلا گستردگی تکنولوژی انواع تلویزیون به شکل امروزه نبوده و هنگامي كه شروع به تحقيق در دنياي فناوري و نمايش مدرن مي كنيد كلمات اختصاري جديدي برداشت مي شوند . دو موردي كه معمولا پيدا مي كنيد.OLED وQLED هستند. با وجود نام مشابه ،تلويزيون هاي OLED(ديود تابش نور ارگانيك دارند) در يك گروه قرار مي گيرند. ما يك راهنماي جامع براي تفاوت بين نمايشگرهاي OLEDوQLED داريم اما در اينجايك مرور كوتاه مي كنيم.

يك نمايشگر OLEDاز پنلي از تركيبات آلي به اندازه پيكسل استفاده مي كنند كه به برق پاسخ مي دهند و از آنجا كه هر پيكسل كوچك (ميليون ها نور كوچك در نمايشگر مدرن وجود دارد) به صورت جداگانه روشن يا خاموش مي شوند ،نمايشگر OLED نمايشگرemissive ناميده مي شود (به اين معني كه نيازي به نور پس زمينه ندارند).آنها نسبت هاي كنتراست عميق و همچنين دقت هر پيكسل بهتري به هر نوع نمايشگر ديگر در بازار ارائه مي دهند.از آنجا كه آنها به منبع نور جداگانه اي نياز ندارند ،نمايشگرهاي OLED نيز بطور شگفت انگيزي نازك هستند –غالبا فقط چند ميلي متر هستند .پنل هاي OLED اغلب به جاي LED در تلويزيون هاي سطح بالا يافت مي شوند.

QLEDيك رديف برتر از LED است. برخلاف نمايشگر هاي QLED،OLED يك فناوري به اصطلاح نمايشگر نيست (پيكسل هاي QLED هنوز توسط لامپ هايي از پشت روشن مي شوند.) با اين حال تلويزيون هاي QLED داراي يك فناوري روشنايي به روز شده نسبت به ال سي دي هاي LED معمولي در قالب مواد كوانتومي هستند كه باعث افزايش بهره وري و روشنايي كلي مي شود .اوضاع در آينده پيچيده تر خواهد شد ، در حال حاضر شركت سامسونگ در حال كار بر روي فناوري تركيبي از QLED وOLED است تا بهترين ها را بدست آورد. نکات مفید و اساسی در مورد تلویزیون را همیشه در نظر داشته باشید و رعایت کنید تا از خرابی ها زود هنگام جلوگیری کنید

براي توضيحات بيشتر دربارهQLED حتما مقاله بهترين تلويزيون هاي ما را بخوانيد جزييات بسياري از دو نوع تلويزيون را نشان مي دهيم .ما همچنين توصيه مي كنيم آنها را با هم مقايسه كنيد تا به چگونگي پيدايش اين دو صفحه نمايش با كيفيت برتر پي ببريد.حتي انواع نمايشگر بيشتري نيز وجود دارد كه مي توانيد با ان آشنا شويد ازجمله microLED وMini-LED كه قرار است به عنوان دو مورد از آخرين فناوريهاي تلويزيوني ارائه شوند.ما همچنين توصيه مي كنيم با خواندن راهنمايOLEDدر برابرQLED چگونگي مقايسه آنها را بررسي كنيد ما تمام اطلاعات لازم براي آگاهي شما فراهم كرده ايم تا شما بهترين خريد را انجام دهيد.

محصول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *