باندینگ یا نواری شدن تصویر تلویزیون چیست ؟

Color-Banding-lg

Color-Banding-lg


باندینگ یا نواری شدن تصویر تلویزیون چیست ؟

اصطلاحات دقیق برای اشکالات خاص تلویزیون  ها از منبعی به منبع دیگر متفاوت هستند، تا اندازه ای به این دلیل که تولیدکنندگان تلویزیون علاقه چندانی به صحبت کردن درباره ی معایب محصولات شان ندارند. باندینگ یا نواری شدگی که به نام کانتورینگ یا پوسترسازی جعلی نیز شناخته می شود، به ایجاد نوارهای رنگی غیر واقعی و مجزا در نواحی  گفته می شود که باید نمایشگرطیف انتقالی یکدستی باشند.

اثرات این اشکال

باندینگ زمانی بر تصاویر تلویزیون اثر می گذارد که نشانگر تغییری تدریجی در میان سایه های یک رنگ واحد باشد. یکی از بارزترین مثال ها در این رابطه، تصویری از آسمان است که میزان وضوح تلویزیون در آن ، رنگ آبی از آبی روشن در پایین تا آبی تیره در بالای تصویر تغییر پیدا کند. زمانی که باندینگ اتفاق می افتد، طیف انتقالی رنگ یکنواخت نیست و چنین به نظر می رسد که بخشی از تصویر به نوارهایی تقسیم شده است که هر کدام دارای سایه ی رنگی مجزایی برای خودشان هستند. این نوارها موجب ایجاد مرزی ناموزون و ناخوشایند در میان سایه های رنگ آبی به جای انتقال یکپارچه ی آن می شوند.

علل محتمل

متداول  ترین توضیح برای باندینگ در شیوه ای نهفته است که هر دستگاه تلویزیون از طریق آن به ترکیب نورهای قرمز، سبز و آبی در نسبت  های مختلف برای تولید رنگ می پردازد. در برخی موارد ممکن است این اشکال از آنجا ناشی شود که سوژه ی اصلی شامل سایه  هایی بیشتر از حد از رنگی شود که صفحه تلویزیون قادر به نمایش آن ها باشد. در مواردی دیگر ممکن است تلویزیون ازفنونی برای ایجاد طیف وسیعتری از سایه  های رنگ ها استفاده کند. گاهی اوقات، این فنون شامل ایجاد سایه هایی فراتر از رنگ های موجود در سوژه ی اصلی می شوند، و نتیجتاً این فنون همیشه کارآمد و موثر نیستند. در هر دو مورد ، نتیجه ی کار آن است که یک نوار از پیکسل های به اندازه ی کافی ضخیم برای رویت به جای نمایش سایه های مختلف به صورت نوارهایی تشکیل یافته از رنگ های یکپارچه و یکدست در حالت ایده آل ایجاد می شود.


آیا می دانید برای تصویر بهتر چگونه تنظیمات رنگ تلویزیون سامسونگ را انجام دهیم مقاله زیر را بخوانید :

تنظیمات رنگ تلویزیون سامسونگ برای بهبودکیفیت تصویر


شیوه ی برخورد با باندینگ

در نقد و بررسی  های محصولات به دنبال اشاراتی به موضوع باندینگ بگردید و در نمایشگاه ها به چک کردن صفحات نمایش برای یافتن نشانه هایی از باندینگ بپردازید.دستگاه های مختلف نشانگر سطوحی متفاوت از باندینگ هستند؛ رویت پذیری یا رویت  ناپذیری آن ها هم به محتوا و هم به شیوه ی تولید تصویری که تماشا می کنید بستگی دارد.

از منوی تنظیمات صفحه ی تلویزیون  تان قسمت رنگ را چک کنید تا ببینید که آیا هر گونه تنظیماتی برای کاهش یا حذف اثر باندینگ در آن هست یا خیر. دستگاه شما ممکن است تنظیمات ویژه ای را پیشنهاد دهد مانند تنظیم کنتراست تلویزیون ، یا تنظیمات دیگر که مشخصاً بر حذف اثر باندینگ تمرکز داشته باشد؛ مثلاً برخی از دستگاه  های سونی دارای تنظیماتی تحت عنوان گریدبندی یا انتقال یکنواخت (Smooth Gradation) هستند. همچنین، سعی کنید تا امکانات و جلوه های ویژه ای را که در تلویزیون  تان به مدیریت رنگ مربوط می شوند، از کار بیندازید، زیرا که آن  ها می توانند موجب ایجاد و یا تشدید اثر باندینگ شوند.

میله های زندان

گاهی اوقات از اصطلاح «باندینگ» برای اشاره به اشکال دیگری استفاده می شود که تحت عنوان «میله های زندان» یا «اشکالات مرتبط با یکنواختی صفحه ی نمایش» نیز شناخته می شود. در این مورد، بعضی از قسمت های صفحه ی نمایش ، صرفنظر از چگونگی تصویر مد نظر قرار گرفته، روشن تر از بقیه قسمت هاست. گاهی اوقات این اختلاف به حدی زیاد است که به صورت خطوط عمودی متمایزی خودش را نشان می دهد. این اشکال عمدتاً به دستگاه های ال  ای  دی مربوط می شود.

این دستگاه ها برای ایجاد یک تصویر از دیود های گسیل کننده ی نور (LED)جهت تولید نور گذرنده از درون کریستال های مایع استفاده می کنند. برخی از دستگاه ها در پخش یکنواخت نور تولید شده توسط ال ای دی ها در سراسر صفحه ی نمایش به اندازه ی کافی خوب کار نمی کنند. شما می توانید -علاوه بر وارسی نقدها و بررسی  ها، از دیسک های آزمایشی تخصصی نیز برای چک کردن اشکالاتی نظیر میله های زندان استفاده کنید.

مرکز تعمیر تلویزیون اصفهان با سابقه 15 ساله دارای نمایندگی تعمیر تلویزیون سامسونگ در اصفهان ، نمایندگی تعمیر تلویزیون ال جی در اصفهان می باشد . این مجموعه با سرویس رفت و برگشت رایگان جهت تعمیر تلویزیون شما آماده همکاری می باشد .

محصول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *