خرابی های ال سی دی و ال ای دی چگونه بر اثر فشار به وجود می آیند؟

damage-screen-tv-lg

damage-screen-tv-lg


خرابی های ال سی دی و ال ای دی چگونه بر اثر فشار به وجود می آیند؟

فناوری ال سی دی (که مخفف نمایشگر کریستال مایع است) ، در طیف گسترده‌ای از دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌شود.از تولید صفحه رایانه گرفته تا تلویزیون از این فناوری استفاده می‌کنند، فناوری که با عبور دادن نور از یک سری کریستال‌های مایع تصاویر را ایجاد می‌کند. اگر به یکی از این صفحه‌های حساس فشار زیادی وارد کنید، ممکن است آسیب دائمی ببیند.

آسیب چگونه روی می‌دهد؟

صفحه ال سی دی یک لایه از کریستال‌های مایع است که بین دو ورق شیشه قرار گرفته‌اند.به دلیل این ساختار، صفحه نمایش (هم شیشه و هم کریستال‌های آن) شکننده و در برابر صدمات آسیب‌پذیر هست. ال سی دی‌ها دارای ساختار مولکولی میله‌ ای هستند، آن‌ها ویژگی‌هایی دارند که هم مشابه با مایعات و هم کریستال‌ها هستند و به این دلیل است که اینگونه نام‌گذاری شده‌اند.وقتی به صورت عمدی یا غیرعمدی به این کریستال‌ها فشار زیادی وارد کنید، ممکن است نه تنها ترکیب فیزیکی بلورها، بلکه جهت‌گیری آن‌ها بین لایه‌های شیشه را نیز به هم بزنید. این کار می‌تواند منجر به بروز نشانه‌های فشار به صورت دائمی شود.


مقاله پیشنهادی ما به شما:

10 نکته مفید و اساسی برای نگه داری تلویزیون شما

بیشتر بخوانید  بهترین نمایندگی تعمیر تلویزیون سونی در نجف آباد#16آموزش اتصال اندروید باکس به تلویزیون

آسیب ناشی از فشار چگونه است؟

آسیب ناشی از فشار می‌تواند بر اساس نوع صفحه نمایش ال سی دی دستگاه شما و همچنین میزان فشار وارد شده، ظواهر متفاوتی پیدا کند.به عنوان مثال، یک صفحه ال سی دی که فقط نور سیاه یا سفید تولید می‌کند (مانند ال سی دی ماشین لباسشویی) فقط در رنگ‌های موجود در خود آسیب پیکسلی نشان خواهد داد و همینطوریک صفحه نمایش ال سی دی تمام رنگی مانند تلویزیون، در تمام رنگ‌هایش آسیب را نشان خواهد داد.آسیب به این صفحه نمایش‌های تمام رنگی بیشتر است و به طور کلی وقتی صفحه کاملا سیاه یا کاملا سفید باشد آسیب ناشی از فشار کمتر مشهود خواهد بود. آسیب ناشی از فشار بیشتر وقتی قابل مشاهده است که رنگ‌های مختلفی روی صفحه وجود داشته باشند.کنتراست تلویزیون نیز مهم است. آسیب ناشی از فشار فقط صدمه پیکسلی ایجاد نمی‌کند، بلکه ممکن است آسیب دیدگی سایه‌های صفحه را نیزتحت تاثیر قرار دهد یا مانند کبودی به نظر برسد. واضح است که هرچه فشار بیشتری وارد کنید، آسیب شدیدتر خواهد بود.

آسیب ناشی از فشار می‌تواند بر اساس نوع صفحه نمایش ال سی دی دستگاه شما و همچنین میزان فشار وارد شده، ظواهر متفاوتی پیدا کند . .این آسیب های جدی ممکن است به روشن نشدن تلویزیون شما نیز منجر شود

چطور آسیب را درست کنیم؟

متأسفانه، هیچ راهی برای ترمیم آسیب ناشی از فشار روی صفحه ال سی دی وجود ندارد. بسیاری از تولیدکنندگان تلویزیون (از جمله شرکت توشیبا) خسارت ناشی از فشار را در لیست ضمانت محصولات خود قرار نداده‌اند، به این معنی که اگر صفحه نمایش ال سی دی شما دچار این نوع آسیب شود، باید هزینه تعویض آن را شخصا پرداخت کنید.

بیشتر بخوانید  5 علائم رایج خرابی تلویزیون

جلوگیری از آسیب ناشی از فشار

آسیب ناشی از فشار معمولا به طور تصادفی هنگام حمل یا تمیز کردن صفحه ال سی دی اتفاق می‌افتد.برای جلوگیری از این نوع آسیب، هر زمان که صفحه را جابجا می‌نمایید بسیار احتیاط کنید.اگر صفحه نمایش شما روی لپ تاپ است، آن را همیشه در حالت استفاده قرار ندهید و در کیف مخصوص خود بگذارید. اگر صفحه ال سی دی بزرگتر است (مثل صفحه تلویزیون) سعی کنید از لمس سطح ال سی دی در هنگام حمل و نقل خودداری کنید.

هنگام تمیز کردن صفحه ال سی دی از ترکیب آب و الکل ایزوپروپیل یا سرکه استفاده کنید.پاک کننده‌های شیمیایی قوی‌تر می‌توانند به صفحه نمایش آسیب برسانند. هرگز محلول را مستقیما روی نمایشگر ال سی دی نپاشید، در عوض ابتدا آن را روی یک پارچه نخی نرم اسپری کنید. به آرامی صفحه را در یک جهت پاک کنید. اگر به نقطه‌ای برخوردید که تمیز کردن آن دشوارتر است، در مقابل وسوسه اعمال فشار به نمایشگر مقاومت کنید. درعوض، پاک کردن صفحه در یک جهت(ترجیحا از بالا به پایین) را ادامه دهید تا لکه از بین برود.


مقاله پیشنهادی ما به شما:

LED در مقابل OLEDكدام نوع نمايشگر تلويزيون بهتري هستند؟


اگر ال سی دی خود را انبار می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که هرگز چیزی را روی صفحه قرار ندهید. حتی اجسام سبک نیز می‌توانند با گذشت زمان، فشار کافی را برای ایجادیک اثر دائمی بر روی صفحه نمایش وارد کنند. آسیب ناشی از فشار معمولا هنگام حمل یا تمیز کردن صفحه ال سی دی به طور تصادفی اتفاق می‌افتد. هر زمان که صفحه را جابجا می‌نمایید بسیار احتیاط کنید.

بیشتر بخوانید  تعمیرات تلویزیون سونی در شاهین شهر 4راهکار برای شما!

مرکز تعمیرات تخصصی تلویزیون در اصفهان با تیم حرفه ای خود آماده ارائه هرگونه خدمات به شما مشتریان عزیز است در صورت بروز مشکل در تلویزیون خود با ما تماس بگیرید

محصول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *