چرا باید میزان وضوح تلویزیون خود را کم کنیم

sharpness-tv-lg

sharpness-tv-lg


چرا باید میزان وضوح تلویزیون خود را کم کنیم

شاید فکر کنید که تنظیم وضوح جزئیات تصویر تلویزیون شما را بهبود می‌بخشد ، اما در حقیقت این کار لبه‌ ها را به طور مصنوعی بهسازی می‌کندکه در واقع ممکن است جزئیات را کاهش دهد . شما احتمالاً باید این میزان را به صفر برسانید .


تنظیم کردن وضوح تصویر


اگر میزان وضوح تلویزیون را زیاد کنید ، تصویر واضح‌ تری دریافت می‌کنید ، درست است؟ جواب منفی است . در حقیقت ، این موضوع برعکس است . وضوح در میان تنظیمات اصلی تصویر در هر تلویزیونی دیده می‌شود و به نظر می‌رسد نام اصلی آن شما را ترغیب می‌کند تا آن را کاملاً بالا ببرید . از این گذشته ، چه کسی است که نخواهد تا حد امکان واضح ‌ترین و صاف ‌ترین تصویر را با بیشترین جزئیات ببیند؟

مسئله این است که تنظیم وضوح به خودی خود جزئیات را افزایش نمی‌دهد و اغلب ممکن است در پس نقاب بهبود ظاهری و مصنوعی ، آن جزئیات را محو کند . تقریباً همیشه و به خصوص هنگام استفاده از منابع با کیفیت بالا مانند دیسک‌های Blu-ray ، پخش‌های HDTV، بازی ‌های ویدئویی ، برخی از سرویس ‌های پخش HD و غیره ، باید میزان وضوح را پایین بیاورید . در این‌جا به دلایل این کار می‌پردازیم.


هنگام استفاده از منابع با کیفیت بسیار بالا وضوح را کم کنیداگر در مورد وضوح تلویزیون می خواهید بیشتر بدانید پیشنهاد ما خواندن این مقاله است :

نسب کنتراست تلویزیون چیست ؟


در بالا ، نسخه au naturale


وضوح بالا باعث ایجاد هاله ها در کنار لبه های این تصویر شده است


نسخه «واضح‌تر» با لبه‌های ارتقا یافته . به «هاله»های اضافه ‌شده در اطراف هر چیزی توجه کنید . تنظیمات وضوح عامل پیدایش این هاله ‌ها است و منجر به «وضوح» واقعی نمی‌شود . وضوح همان بهبود لبه ‌ها است. تقریباً در همه تلویزیون‌ ها ، تنظیم وضوح منجر به اتفاقی به نام «بهبود لبه» می‌شود . این دقیقاً همان چیزی است که به نظر می‌رسد . لبه ‌های تصویر اساساً با افزودن یک زمینه کمرنگ یا هاله به آن ‌ها بهبود می‌یابند . این امر باعث می‌شود که لبه ‌ها بهتر دیده شوند . اگر تلویزیون شما برند سامسونگ است با استفاده از تنظیمات رنگ کیفیت تصویر تلویزیون سامسونگ را بهبود ببخشید .

بیشتر بخوانید  رایج ترین عوامل خرابی رنگ تلویزیون

به دو تصویر بالا نگاه کنید . اولین تصویر مربوط به نسخه au naturale است . درتصویر دوم ، لبه‌ها به میزان قابل‌توجهی بهبود یافته‌اند . به خطوط اطراف ساختمان‌ ها توجه کنید . شکل زیر نمایی نزدیک از یک تصویر «با افزایش میزان وضوح» و لبه ‌های بهبود یافته است :


افزایش وضوح را می بینید


همان ‌طور که می‌بینید ، نوعی هاله سفید در اطراف لبه ‌های متمایز ظاهر می‌شود . این دقیقاً همان نتیجه تنظیم وضوح در اکثر تلویزیون‌ها است. مسئله این است که آن هاله نباید وجود داشته ‌باشد و جایگزین چیز دیگری که مد نظر ما است ، می‌شود. هاله در این تصویر ممکن است به چشم نیاید ، اما در اکثر تصاویر ، جزئیات واقعی تصویر را پنهان می‌کند . علاوه بر این ، هاله اغلب باعث به وجود آمدن نویز دانه ‌ای در سایر قسمت‌ های تصویر می‌شود . ببینید که در مقایسه با تصویر بهبود یافته ، تصویر بالا چقدر شفاف ‌تر به نظر می‌رسد .


اگر می خواهید بیشتر در مورد بهتر شدن کیفیت تصویر تلویزیون بدانید این مقاله را مطالعه کنید :

آیا روشن گذاشتن تلویزیون بر روی کیفیت تصویر آن تاثیر می گذارد ؟


بهبود لبه ‌ها قطعاً جلوه خاصی به تصویر می‌بخشد . حتی ممکن است باعث شود جزئیات بیشتری ظاهر گردد . در اکثر تلویزیون‌ ها به طور پیش ‌فرض میزان وضوح بالا است ، بنابراین ما به این ظاهر بهبود یافته با جزئیات کاذب عادت کرده ‌ایم. در حقیقت ، تصاویر بهبود نیافته در مقایسه ممکن است ملایم به نظر برسند . در حقیقت ، هنوز تصویر ظاهراً ملایم ‌تر دارای جزئیات بیشتری است ، زیرا زبری دیوارها ، منافذ صورت و حتی مو های ریز را ، که همگی در اثر بهبود بیش از حد لبه‌ ها پنهان می‌شوند ، به خوبی نشان می‌دهد .

سایر تنظیمات

بسته به برند و مدل تلویزیون یا پروژکتور شما ، ممکن است فراتر از تنظیمات وضوح ، بهینه ‌سازی ‌های جزئی دیگری نیز وجود داشته ‌باشد . این بهینه ‌سازی ‌ها ممکن است صرفاً بهبود های گوناگونی در لبه یا چیزی فراتر باشد . روش‌هایی برای بهبود جزئیات ظاهری وجود دارد ، بدون این‌که به بهبود ناشیانه لبه نیاز داشته‌باشیم . مثلاً داربی کار چشمگیری انجام می‌دهد که باعث می‌شود تصویر بدون هیچ گونه مصنوعات قابل‌ توجهی واضح ‌تر به نظر برسد و سوپر رزولوشن اپسون نیز همین کار را می‌کند . هزار توی خلق واقعیت سونی این کار را انجام می‌دهد ، اما برای بررسی این‌که چه چیزی باعث افزایش وضوح ظاهری می‌شود و چه چیزی صرفاً لبه ‌ها را بهبود می‌بخشد ، به مقداری زمان نیاز دارید.به شما توصیه می کنیم که همیشه خریدن تلویزیون ارزان به صرفه نیست زیرا بعد از چند سال وضوح و رنگ آنها دچار مشکل می شود و نیار به تعمیر دارند .

بیشتر بخوانید  آموزش تصویری اتصال لپتاپ به تلویزیون با کابل HDMI

به طور کلی ، توصیه می‌کنیم که هر یک از این ویژگی‌ ها را غیرفعال کنید . کالیبراتورهای حرفه‌ای تلویزیون معمولاً سعی می‌کنند که چنین ویژگی ‌های بهبود دهنده‌ای را حذف کنند تا تصویری ارائه دهند که تا حد امکان به واقعیت نزدیک باشد . وقتی که ما تلویزیون‌ ها را برای بررسی‌های CNETکالیبره می‌کنیم ، همین کار را انجام می‌دهیم .

اگر در مورد تأثیرات این بهبود ها کنجکاو هستید و اگر دوست دارید تصویر بهتری را ببینید ، در صورت تمایل هر یک را به نوبت امتحان کنید تا ببینید چه کاری را انجام می‌دهند . دوستداران تصاویر واقعی ، این ویژگی‌ ها را غیرفعال می‌کنند ، اما اگر دوست دارید تصویر بهتری را ببینید ، این تلویزیون شما بوده و اختیار آن با شماست .

منبع را در نظر داشته ‌باشید

گاهی اوقات ، بهبود لبه‌ ها ناشی از منبع است . این امر در دی ‌وی ‌دی ‌های اولیه رایج بود . اگر چنین باشد ، هیچ کاری نمی ‌توانید در این مورد انجام دهید . فقط به خاطر داشته ‌باشید که تنظیمات مختلف را صرفاً با یک منبع یا یک برنامه امتحان نکنید. سازندگان تلویزیون بهبود لبه را دوست دارند ، بیشتر به این دلیل که باعث می‌شود تلویزیون‌ های آن ‌ها هنگام مشاهده در فروشگاه با جزئیات فراوانی به نظر برسند

همچنین برخی منابع (به طور کلی ویدئوهای با کیفیت پایین مانند کانال ‌های تلویزیونی استاندارد یا حتی نوارهای VHS) وجود دارند که ممکن است از مدارهای بهبود جزئیات تلویزیون بهره ‌مند شوند. این منابع در ابتدا بسیار ملایم‌ اند و رزولوشن پایینی دارند ، اما هنگامی که در اثر نمایش توسط تلویزیون‌ های بزرگ امروزی ابعادشان بزرگ می‌شود ، به نظر می‌رسد که بهبود یافته و بهتر شده‌اند .

بیشتر بخوانید  تعمیرات تلویزیون ال جی در شاهین شهر 8شناسایی مشکل!

اگر نتوانید آن را خاموش کنید ، چه می‎کنید؟

برخی از تلویزیون‌ ها ، به ویژه تلویزیون ‌های قدیمی ، دارای قابلیت بهبود لبه هستند که به طور دائمی فعال است. حتی اگر میزان وضوح را به صفر برسانید و در تلویزیون خود همه تنظیمات (و پیش‌فرض ‌های مربوط به تصویر) را دستکاری کنید ، باز هم ممکن است شاهد بهبود لبه یا پردازش دیگری باشید . مثلاً در سریVizio P سال گذشته ، ویژگی بهبود لبه غیرقابل‌ حذف بود ، تا این‌که که Vizioبرای حل این مشکل یک نسخه به ‌روزرسانی نرم ‌افزار را ارائه کرد .

برعکس ، برخی تلویزیون ‌ها مانند برخی مدل ‌های جدید سونی ، هنگامی که شما میزان وضوح را به صفر می ‌رسانید ، فعالانه تصویر را ملایم می‌کنند . (در بهترین مدل ‌های تلویزیونLG ، این اتفاق زمانی می‌افتد که میزان وضوح به زیر 50 برسد.) من نمی‌دانم که چرا این‌گونه است یا این امر با چه منطقی سازگار است . در این تلویزیون‌ها ، تنظیم مناسب ممکن است یک یا دو درجه بالاتر از صفر یا حتی به اندازه نیمی از حداکثر میزان وضوح باشد.

بهترین راه برای اطمینان از این‌که میزان وضوح تلویزیون شما به درستی تنظیم شده‌است ، استفاده از یک بلو- ری کالیبراسیون مانند دیزنی واو : دنیای شگفتی است . الگوهای آزمون تخصصی به سرعت پردازش اضافی را پیدا کرده و به شما این امکان را می‌دهند که آن را به حداقل برسانید.

خط پایین

اگر همین حالا به سراغ تلویزیون خود بروید و میزان وضوح را تا انتها پایین بیاورید ، تصویر کاملاً ملایم به نظر می‌رسد. دقیقاً مانند درجه بالای رنگ ، کسانی که به انجام تنظیمات دقیق تلویزیون خود عادت ندارند ، به « ظاهر» خاصی از تصاویر تلویزیونشان عادت کرده‌اند . اگر اینکار را امتحان کنید و متوجه شوید که ظاهر تصویر بهبود نیافته را دوست ندارید ، مشکلی نیست . این تلویزیون شماست . فقط بدانید که هرچه تلویزیون ‌ها و محتویاتشان به سوی رزولوشن‌های بالاتر K4 می‌روند ، بهبود لبه‌ ها باعث محو جزئیات بیشتری در آن ‌ها می‌شود. توصیه ما چیست؟ بگذارید به مدت چند روز میزان وضوح برابر صفر یا نزدیک به صفر باشد ، سپس سعی کنید با تنظیم قبلی وضوح ، یک نمایش تلویزیونی را مشاهده کنید . شرط می ‌بندم که از آن بیزار می‌شوید . من امتحان کردم .

مرکز سرویس تخصصی تلویزیون اصفهان آماده هر گونه ارائه خدمات در زمینه تعمیر و تعویض انواع قطعات تلویزیون می باشد . پرسنل ما در محل تلویزیون را از شما تحویل می گیرند و بعد از تعمیر در همان محل به شما تحویل می دهند هزینه رفت و برگشت رایگان می باشد .پس برای ارتباط بیشتر با ما تماس بگیرید.

محصول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *